Ez az a téma, amiről óriási viták tudnak fellángolni, hasonlóan ahhoz, amikor egy nagy cégnél vitatkozik a pénzügyi és a logisztikai csapat, hogy melyik a fontosabb, melyik nélkül nem működne a cég? A kérdésre a válasz azonban itt sorsdöntő, mert céged sikere vagy bukása múlhat rajta.
Azt egy cégvezetőnek, vállalkozónak nem kell bemutatnom, hogy ha 2 klón lenne belőle, akkor sem tudná minden feladatát maradéktalanul elvégezni, így folyamatos döntéskényszerben van, hogy feladatai garmadájából mit végezzen el és mit ne.
Nincs mese, fókuszálni kell, preferenciákat felállítani, különben vállalkozásod csődbe mehet úgy, hogy közben halálra dolgozod magad!
Ennek kapcsán egy vállalati pénzügyi tanácsadó barátommal, hogy:
Ő tanácsadóként azt látja, hogy azokban a vállalkozásokban van fantázia, amelyek képesek legalább évi 15-20 millió forint adózás előtti nyereséget termelni, továbbá ezt az indulástól átlagosan 3 év alatt el is érik. Szerinte, akik ezt még 5 év alatt sem érik el, azok csak túlélnek, kínlódnak, szenvednek, akik viszont igen, azok jó eséllyel tovább fejlődnek!
Amikor ezt először hallottam, eléggé mellbe vágott nem csak a nyereség összege, hanem a 3-5 év is, de végigfutva szakmai emlékeimen be kellett látnom, hogy bizony teljesen igaz. Azt is láttam, ahhoz, hogy ezt egy vállalkozás elérje, nem mindegy mire fókuszál a tulajdonos-ügyvezető!
Szóval visszakanyarodva az eredeti nagy kérdéshez, a sok milliós kérdéshez, hogy milyen feladatokra kell fókuszálnia egy cégvezetőnek, melyek azok amelyeket öngyilkosság elhanyagolni, és melyek azok, amelyek nélkül nem dől össze a világ!?
A pontos válasz Michael E. Gerber: „Vállalkozás mítosza” (újabb kiadásban V-mítosz) című könyvének vezérgondolata:
Ez teljesen érthető, ha házat kell építeni, de céget? Pedig ez a lényeg. Hiába dolgozod magad halálra a saját cégedben, ha közben nem építed, akkor sosem fog tudni komolyan megnőni, vagy pedig egy bizonyos növekedés után úgy megáll a fejlődés, mint a cövek!
Cégépítés nélkül 5 év múlva is ugyanazokkal a problémákkal fogsz nap, mint nap szembesülni, mint ma, mert semmi sem fog megváltozni, sőt, inkább rosszabbodni fog, ha a versenytársaid viszont kinövik magukat.
A dolgot úgy lehetne legegyszerűbben szemléltetni, hogy a cégedben végzett tevékenységeket két félére bontjuk:
Milyen rendszerről beszélek?
Nézzük meg példaként a bableves főzést, amit 4 fős család részére, de még akár 10-20 fős vendégsereg számára is egy ember gond nélkül meg tud oldani, viszont 5.000 ember számára már képtelen lenne, legalábbis 1 napon belül.
5.000 ember számára bableves főzéshez már komoly csapatra van szükség, ahol mindenkinek megvan a maga dolga, továbbá erre a célra készült felszerelésre, berendezésekre. Elég vicces lenne 10 literes fazekakban ennyi ember számára levest főzni.
Ha 4 főre 1 liter levessel számolunk, és egy 10 literes fazékban 8 liter levest főzünk, akkor 125 db fazékban kellene főzni párhuzamosan!
Ha azonban a nagykonyhákban használatos 400 literes üstöket használunk, akkor már 3 db elég belőlük és 1 szakács 3 segéddel különösebb probléma nélkül megfőzi a levest. Kell viszont további 10 fő az alapanyagok előkészítéséhez, viszont ez a 10 fő + még 10 fő meg tudja oldani a leves tálalását is, pl. egy 4.000 fős lagziban.
Összefoglalva egy tulajdonos-ügyvezető legfontosabb feladata a tervezés és vállalkozása, cége építése, fejlesztése, nem pedig a napi ügyekben való elveszés!
Az időgazdálkodásban úgy tartják, hogy ezek a FONTOS, a napi ügyek pedig a SÜRGŐS feladatok. Valamiért az ember úgy van bedrótozva, hogy ösztönösen a SÜRGŐS dolgokat csinálja meg, és csak ha marad ideje, akkor foglalkozik a FONTOS dolgokkal.
Mennyi cégvezetővel találkoztam már, akik emiatt nem érnek rá 3 éve elindítani cégük weboldalát vagy webáruházát, pedig ez oldaná meg a vevőszerzési problémáikat, és emiatt napról, napra élnek. Egyszerűen nincs idejük felépíteni azt a rendszert, ami megoldaná a bevételi problémáikat.
Ők azok, aki elmennek tréningekre, ott nagyon lelkesek, majd nem csinálnak meg semmit. Komoly pénzeket elköltenek oktató anyagokra, a kocsijukban meghallgatják, lelkesek, de nem csinálnak meg semmit, mert másnap bemennek cégükbe, és megpróbálnak megbirkózni a nyakukba ömlő SÜRGŐS feladatok özönével.
Pedig van megoldás, a tervszerű cégépítés, amely lényeges eleme a növekedés tervezése (más néven stratégiai tervezés). Na ennek hallatára szokta sok vállalkozó eldobni a tollat, hogy itt valami közgázon tanított, multiknál alkalmazott bonyolult dologról van szó.
Tény, ha a közgázon tanult elvek alapján készítesz stratégiai tervet, akkor az egy min. 150 oldalas, makro- és mikrogazdasági elemzést is tartalmazó dokumentum lesz, és mire elkészülsz vele a napi teendőid mellett (ha egyáltalán elkészülsz vele valaha is), már nagyjából semmi sem lesz benne aktuális.
KKV-k számára mindössze néhány oldalas növekedési tervet szoktam javasolni!
Akkor nézzük is meg, mi az a tervezési módszer, amit az elmúlt 30 évben fejlesztettem ki és teszteltem már nagyon sok cégen, 1 fős vállalkozástól kezdve 600 fős nagyvállalatig. Ennek az egyszerű tervezési módszernek köszönhetően néhány óra alatt átlátható, hogy a következő 3 évben mit is kell tenned ahhoz, hogy céged elérje a kitűzött célokat.
Ahogy többen is jól megfogalmazták: „összeállt a kép!”
Az egészet egyszerű elkezdeni, csak ülj le, és képzeld el, hogy 3 év múlva hogyan is nézzen ki a vállalkozásod és az életed. Ez után számszerűsítsd a célokat, majd bontsd le részcélokra. Ez után minden következő évben rajzold le a szervezeti struktúrát a tervezett létszámnak megfelelően, majd nézd meg, hogy a kitűzött célok eléréséhez milyen fejlesztésekre van szükség cégedben, csapatodban, és már kész is. Röviden ennyi:
Van egy cégtulajdonosunk, nevezzük őt Molnár Ivánnak, akinek van egy 3 fős villanyszerelő vállalkozása. Iván merész ember, és vannak céljai, ezért 3 évre előre azt szeretné elérni, hogy vállalkozása megháromszorozódjon, vagyis 9 fővel (szerelővel) dolgozzon, és a bevétel is ennek megfelelően alakuljon.
A létszám és bevételi célokat lebontja a következő évekre, továbbá megtervezi a szervezeti struktúrát is 1, 2, 3 évre előre.
Az egész legérdekesebb része az alcélok meghatározása, mert megmutatja, hogyan keletkezik a bevétel, Ivánunk ehhez egy online marketinges segítéségét kéri, mert a jövőben tervezi ennek beindítását.
Iván tudja, hogy nagy cégeknek bedolgozni veszélyes lehet a nemfizetések (és a szivatások) miatt, ezért megmarad a lakossági piacon. Jelen pillanatban ismerősök, korábbi ügyfelek és ajánlások útján jut munkához a vállalkozása, de Iván annyit olvasott az online marketingről, hogy zsigerből érzi, ennek segítségével fog annyi ügyfélhez jutni, amennyi a háromszoros növekedéshez kell, ezért ez a legfontosabb fejlesztés vállalkozása számára a következő 1 évben.
Először meghatározzák, hogy pl. az aktuális évben mekkora árbevételre lesz szüksége a cégnek, majd megnézik, ezt hogyan lehet elérni, azaz levezetik, hogy mennyi ügyfél kell hozzá átlagosan mekkora megrendelési értékkel, ezek az ügyfelek honnan jönnek, és mit kell ahhoz tenni, hogy jöjjenek.
Online marketingben ez úgy jön ki, hogy meg kell nézni adott ügyfélszámhoz mekkora látogatottság kell a weboldalra, és azt a látogatottságot milyen tevékenységekkel és mekkora marketing költségvetéssel lehet elérni. Amikor már tapasztalati számok is vannak, akkor jól látható, hogy mennyibe kerül egy ügyfél megszerzése, és ki lehet számolni, hogy mekkora marketing költséggel lehet elérni a kívánt árbevételt.
A célok és alcélok meghatározásából elég sok következtetést le lehet vonni, pl. melyik évben, milyen munkatársakat kell felvenni, továbbá milyen középvezetőket kell kinevelni (vagy ha nem megy felvenni), ha a 3. év után nem akar megragadni a 9-10 fős szinten!
Iván azt is látja, hogy a növekedéssel az adminisztráció is meg fog növekedni, amit már nem fog tudni sem ő, sem GYES-en lévő felesége elvégezni, továbbá járt egy előadásomon, ahol megfogta a gondolat, hogy az irodavezető valójában egy középvezető, egy kisvállalkozónak szinte a társa, továbbá az online marketing rendszer felépítésében is fontos szerepe lesz.
Éppen ezért egy irodavezető felvételét is betervezi már a következő 1 évben.
Ezután még jó pár fejlesztésre lesz szüksége, pl.:
hogy cége gond nélkül működjön 9 fővel, ezért ezeket mind betervezi.
A lényeg, hogy Ivánnak is összeállt a kép a következő 3 év tennivalóiról, most már pontosan tudja, hogy milyen fejlesztéseket kell a vállalkozásán megvalósítania, hogy elérje 3 éves céljait, az-az mik az igazán FONTOS dolgok vállalkozása fejlődése érdekében.
SBA Group Zrt.
info@cashbook.hu
Adószám: 25566552-2-42
Cégjegyzékszám: 01-10-141041
Cashbook
Támogatás