Ahogy már a felvezetésben írtam, a fenti kérdésre a válasz az, hogy a valamilyen vállalkozási formában (EV, Bt., Kft., stb.) könyvelők többsége le van ragadva a vállakozások első fejlődési fázisában, amelynek természetes tünetei a túlterheltség és az alacsony jövedelmezőség.
Mivel egyáltalán nem is tud róla, hogy minden vállalkozásnak vannak fejlődési fázisai, amelyeken mindenki átmegy a fejlődése során, pontosabban át kellene mennie, ehelyett a többség már az elsőben megreked! Pedig 1-2 év működés után már minimum a másodikban, de inkább a harmadikban kellene lenniük!
Ez a “cash flow pozitív” állapot elérése. Amikor elindítottad a vállalkozásodat (vagy könyvelői magánpraxisodat), akkor az első célod nagy eséllyel az volt, hogy mielőbb elérd a cash flow+ állapotot, vagyis amikor már annyi bevételed van havonta az ügyfelektől, hogy az fedezi a havi kiadásokat.
Minden kezdő szolgáltató vállalkozásnak ez az első célja. A gondok akkor kezdődnek, amikor elérted és tovább kellene lépned a második fázisba. Amikor ugyanis elérted a cash flow+ állapotot, akkor jó eséllyel van egy rossz ügyfélköröd, amit ráadásul piaci ár alatt szereztél meg!
Miért is?
Egyszerű. Amikor még mínuszban voltál anyagilag, akkor mennyire válogattad meg, hogy kinek és ráadásul mennyiért dolgozz?
99% eséllyel nem nagyon. Én is így csináltam, amikor a tanácsadói magánpraxisom elkezdtem felépíteni, sőt, még ingyen is vállaltam munkákat, hogy legyenek referenciám. Ilyenkor az a cél, hogy mielőbb meglegyen a megfelelő mennyiségű ügyfél és a cash flow+ állapot, ezért nem válogathatunk. De ezzel nincs is semmi baj, ha ezt tudjuk, és ennek megfelelően cselekszünk.
A baj akkor kezdődik, amikor a cash flow+ állapot elérése után is válogatás nélkül vállalsz el ügyfeleket, és továbbra is a piaci ár alatt!
Ekkor ugyanis egyre jobban belép az életedbe a kapacitás korláttal járó időhiány! A sok ügyfél ugyanis rengeteg munkát, időt követel meg, de mivel piaci ár alatt vállaltad el őket, ezért nem tudod kitermelni egy olyan munkatárs bérét, aki könnyíthetne a terheiden.
Senki sem képes éveken keresztül 300-400 órát dolgozni havonta. Bocsánat, van aki képes, az első infarktusig!
Ha már 400 órányi munkát igényel havonta az ügyfélköröd, akkor fel kell venned legalább egy, de inkább kettő munkatársat, akik ebből a 400-ból legalább 2×168-at elvégeznek, különben nem fogsz tudni megfelelni az ügyfélköröd igényeinek!
Az áron alul elvállalt ügyfelekből viszont ilyenkor nincs annyi bevételed, hogy fel tudj venni egy használható munkatársat! Ezzel el is jutottunk a felvezetőben emlegetett csuka fogta róka helyzethez, vagy zsákutcához, ahonnan nem vezet kiút.
A kiút magának a gondolkodásodnak és a működésednek a megváltoztatása, ami a TUDATOS ÜGYFÉLKÖR ÉPÍTÉShez szükséges, ami valójában nagyon egyszerű.
Vagyis, amikor már cash flow+ állapotban vagy, és nincs már rajtad a mindennapos anyagi nyomás, mert kijöttél a veszteséges állapotból, akkor már megteheted, hogy az új ügyfeleket jobban megválogatod, és már csak piaci áron (vagy felette) vállalod el.
Pontosabban, ha át akarsz lépni a második fejlődési fázisba, akkor ezt kell tenned! Nincs más út!
De mindez még nem elég. Ahogy jönnek az egyre jobb új ügyfelek, ráadásul piaci áron, a régi ügyfelek közül el kellene engedned azokat, akikről időközben kiderült, hogy nem jó velük együtt dolgozni, mert pl. nehéz ügyfelek vagy nem fizetik meg azt a mennyiségű munkát, amit viszont igényelnek!
A könyvelés valójában csapatmunka. Nem thai masszázs, ahol az ügyfél lefekszik, nem csinál semmit, csak a masszőr, és attól a végén jó lesz neki. A könyvelésben ha az ügyfél nem végzi el a házi feladatát, pl. 25-én küldi az előző havi számlákat, akkor te már nem fogsz tudni 20-ra Áfa bevallást beadni és így neki jó minőségű szolgáltatást nyújtani!
De sorolhatnám még azokat a dolgokat, amelyek révén akár 5x annyit dolgozol adott ügyfélnek, mint másoknak, közben ugyanannyit fizet, mint mások.
A gyomorgörcsről és idegeskedésről nem is beszélve. Én 40 évesen, 17 év tanácsadói munka értem meg arra, hogy el merjem dönteni, ha egy ügyfél nekem gyomorgörcsöt képes okozni, akárcsak egyszer is, AKKOR ANNAK NEM DOLGOZOM TOVÁBB!
Kerül amibe kerül!
Az egészségem nem teszem kockára más hülyesége és főleg pénze miatt. Nem éri meg. Ma már 50 felett vagyok, és már nem tudom megszámolni egy kezemen, hogy hányan haltak meg 50 éves koruk előtt a személyes ismeretségi és ügyfélkörömben a sok stressz miatt.
Nem akarok itt érzelmi húrokat pengetni, de ha felelős szülő vagy, akkor kötelességed vigyázni a mentális és fizikai egészségedre, mert a gyermekeidnek nem egy idegileg és fizikailag roncs szülőre van szükségük! Volt ügyfelem, aki 40 valahány évesen otthagyta a feleségét 3 kisgyermekkel, mert az egészségre való odafigyelést egyenesen nevetségesnek gondolta és vállalkozóként széthajtotta magát, hogy a gyermekeinek anyagilag „mindene meglegyen”. Most „megvan mindenük”, de nincs apjuk!
Mit tudhat egy olyan ügyfél, aki miatt érdemes mindezt megkockáztatnod? Mert “nagy ügyfél” és havi pár százezer forintot fizet? Ennyiért megéri a mentális és fizikai egészségedet kockára tenni?
Ezekről a “mérgező” ügyfelekről a 3. leckében még sokkal részletesebben írok, sőt, több komoly könyvelő irodát működtető ügyfelünk is megosztja veled a tapasztalatait, hogy náluk kik a “fekete listás” ügyfelek, akiknek semmi pénzért nem hajlandóak dolgozni!
A könyvelők többsége egyértelműen az ügyfélköre miatt túlterhelt és nem megbecsült. A látszólag egyszerű megoldás megvalósítása azonban már elég sok akadályba ütközhet, de a következő 5 leckében mindenre igyekszem megvalósítható válaszokat adni, továbbá üzletileg sikeres könyvelő irodák vezetőinek tapasztalatait megosztani.
SBA Group Zrt.
info@cashbook.hu
Adószám: 25566552-2-42
Cégjegyzékszám: 01-10-141041
Cashbook
Támogatás