4. Hogyan kérd el a "megfelelő" árat
a könyvelői munkádért?

A tudatos ügyfélkör és vállalkozásépítés következő fontos lépése a kinek mellett, a kinek mennyiért? 

Nincsenek csodák, a számok nem hazudnak. Ha havonta 500 óra munkát kell elvégezned ügyfeleid számára, de ezért cserébe nem kérsz annyi pénzt tőlük, ami fedezné két jó munkatárs piaci szintű fizetését, ráadásul teljesen bejelentve, akkor előbb-utóbb meg fogsz szakadni. Tapasztalataink, meg ügyfeleink elmondása szerint egy olyan ember, akire stabilan lehet számítani egy könyvelőirodában, kb. 350e Ft nettó fizetésnél kezdődik, tehát teljes munkaerő költségen számolva 600.000 Ft-nál kezdődik még vidéken is, de a jók min. 600-800e Ft bruttót, a seniorok (min. 10-20 év tapasztalat) 1-1,4m Ft bruttót kérnek.

Ha ezt a vállalkozásod nem tudja kitermelni, akkor egyértelműen olcsóbban dolgozol a „megfelelőnél”!

Mennyi a „megfelelő”?

Kulcs a nyereséges működéshez és a folyamatos fejlődéshez az, hogy tudd, milyen önköltséggel dolgoztok, vagy dolgoznátok, ha nem kellene extrém módon mindenen spórolni!

Ezt a legkönnyebben úgy lehet kiszámolni, hogy összeadod az iroda költségeit (munkatársak bérköltsége, irodabérlet, rezsi, szoftver díjak, stb.), majd elosztod az elvégzett munkaórák számával. 

Pontosabban összeadod az iroda költségeit, amelyek a következő fejlődési szinthez szükségesek, vagyis ha most 2 munkatársad van, de 3 kellene, akkor 3 jó munkatárs költségét, ha nagyobb iroda kellene, hogy elférjetek, akkor a nagyobb iroda költségét, ha több és jobb számítógép kellene, akkor azok költségeit, ha fizetni kellene képzéseket a munkatársak számára, akkor azok költségeit, vagyis mindent ahhoz, hogy a következő szintre tudjatok lépni. 

És ebbe számold bele a te valódi bérköltségedet is (ne minimálbért), meg a vágyott osztalékot is, ami elég motivációt és cserét ad a befektetett munkádért. A legtöbben ezt szokták kifelejteni a képletből, vagyis saját maguk igényeit.

De már az is sokat elárul, hogy a teljes bevétel hány %-a a bérköltség? Ha 70% felett van, és a piaci munkabérek közelében sem vagytok, akkor ti biztosan az “olcsó János” könyvelő irodák közé tartoztok.

De a következő lépés nemcsak a jelenlegi bevétel mellé tenni a következő fejlődési szint költségét, hanem kiszámolni a könyvelő irodád önköltségi óradíját, mert ez mutatja meg igazán, hogy konkrétan melyik ügyfélnek mennyire nyereségesen vagy veszteségesen dolgoztok!

Hogyan számold ki az önköltségi óradíjat?

A Cashbookban már ingyenes regisztrációval elérhető az üzleti tervező és munkanapló alkalmazás, amit sok ügyfelünk használ arra, hogy vezesse, pontosan mennyi munkaórát fordít egy-egy ügyfélre és ehhez képest mekkora díjat kér tőlük. 

Van olyan könyvelő iroda, aki minden hónapban használja, és tovább is küldi a kimutatást minden ügyfelének a számlával együtt, hogy adott hónapban milyen feladatokat végeztek számára és mennyi munkaórában. Amelyik az ügyfél ezt látja, nincs több kérdése, hogy miért annyi a könyvelési díj, amennyi. 

Már pár fős irodában is lehetelten átlátni enélkül, hogy melyik ügyfélre mennyi munkaórát fordítotok, és hogy mennyire nyereséges vagy veszteséges számotokra az-az ügyfél.

Garantálom, hogy amikor először percre pontosan leméritek, hogy melyik ügyfélre mennyi időt fordítottak a kollégák, majd felszorzod az óránkénti önköltséggel, akkor ki fog derülni jó párról, hogy messze veszteségesen dolgoztok nekik, vagyis caritas tevékenységet végeztek a számukra!

Itt találsz egy részletes (nem nyilvános) bemutató videót a Cashbook üzleti tervező és munkanapló moduljáról: https://www.youtube.com/watch?v=vbHEyojakQA

De mi a legnyilvánvalóbb jele, hogy olcsóbban dolgozol a „megfelelőnél”?

Ha tele vagy ügyfelekkel, vagyis 100%-os kapacitáson dolgozol, és nincs elég fedezet egy új munkatársra, akkor egyértelműen olcsóbban dolgozol a „megfelelőnél”, kivéve, ha ennyi neked elég, nem akarsz továbbfejlődni. 

A fizikát nem lehet megerőszakolni. 300-350 óra munkát nem tud egy ember stabilan egy hónapban dolgozni éveken keresztül. Vagy de, amíg szívinfarktust nem kap!

Másrészről a munkaerőn nem érdemes spórolni. Egy 300 nettós munkatárs és egy 450 nettós munkatárs teljesítménye, munkaképessége, munkájának minősége között nem 50% a különbség, hanem akár 500% is lehet! Magyarul, lehet, hogy megspórolsz 150e Ft nettó + bérköltségeket, de a munkatárs minőségén, hozzáállásán sokkal többet buksz.

Én a budapesti bérekkel vagyok jobban tisztában és itt egy pályakezdő könyvelő simán kér 300e Ft nettót, miközben 600-800e Ft nettóért a legjobbak között válogathatsz, akiknek már 10-20 év szakmai tapasztalata van, és akár szakmai vezetőnek is alkalmasak lehetnek.

És egy pályakezdőnek lehet hogy még órákig magyarázod a legegyszerűbb dolgokat is, eközben egy 10 éves tapasztalattal rendelkező könyvelő meg hetek alatt jelentősen könnyít a terheiden, mert annyi feladatot át tud venni. Viszont igen, azt az 500-700 bruttót ki kell tudni termelni, ami “olcsó János” ügyfelekből “Mission Impossible”.

“De az én ügyfeleim nem tudnak többet fizetni!”

Az előző leckében említett könyvelőiroda vezető Izsák László egy Szekszárd melletti kis faluból országosan könyvel ügyfeleknek és a munkatársai is szét vannak szórva Békéscsabától Pécsig. Mindezt a Cashbookkal megvalósított online könyvelés teszi lehetővé. Innentől kezdve árazás szempontjából megszűnik a “mifelénk csak csóró ügyfelek vannak” korlát. 

De pl. Szekszárdon van az ország legprofibb fogászati implantációs centruma, akinek az ügyfelei nagyrészt Nyugat-Európából érkeznek! Vagyis más iparágban is van rá példa, hogy ma már vidéken lenni semmilyen hátrányt nem jelent, ez csak egy lokáció.

A gond az szokott lenni, hogy mivel eddig szinte csak “Olcsó Jánosoknak”, “fogtechnikusoknak”, “ár miatt rinyálóknak” dolgoztál, ezért a vállalkozói világból kizárólag őket láttad, és ebből azt a következtetést vontad le tévesen, hogy akkor minden vállalkozó ilyen! 

Tény, mindenki abból ítél, amit lát. De mi van, ha nem a megfelelő erdőben jártál eddig?

Egyik ügyfelünk (akinek kb. 120 ügyfele van) azt mondta, hogy a vállalkozók nem olvasnak.

Kérdeztem, hogy miért?

Mert hiába küld ki nekik hírlevelet rendkívül hasznos, sok pénzt hozó információkkal, nem olvassák el. Emiatt ő szentül meg volt győződve arról, hogy akkor minden vállalkozó ilyen.

Becsléseim szerint Magyarországon van legalább 300.000 működő vállalkozás (értelemszerűen több adószám van kiadva, de kb. ennyi az, ami valóban működő vállalkozásnak tekinthető), akik közül az ő cége könyvel kb. 120-nak, akik nem olvasnak. A statisztikai tanulmányainkból tudjuk, hogy 120 ember nem reprezentál 300.000 másikat, tehát könnyen lehet, hogy ő pont kifogta a nem olvasó vállalkozókat. És igen, a következő kérdésnél ki is derült, hogy ügyfelei többsége az építőiparból van.

Nekem a tanácsadói praxisomban kb. 10.000-es hírlevél listám van, akik közül 3-4.000 rendszeresen olvassa a hírleveleimet, 7.000 pedig el is végzett egy 12 részes email tanfolyamot. Ez a könyvelő ügyfelünk csodálkozott, hogy ez meg hogyan lehetséges!?

Ugyanígy, ha eddig csak “Olcsó Jánosoknak” könyveltél, hidd el, nemcsak ők vannak a piacon! Pl. a Google hirdetési rendszeréből le lehet kérdezni, hogy a Google keresőjében milyen szavakra mennyien keresnek rá. Havonta közel 20.000 vállalkozás keres könyvelőt, és közülük 2.600 kifejezetten digitális vagy táv- vagy online könyvelőt keres. Eközben mindössze pár százra tehető azok száma, akik olcsó könyvelőt keresnek!

Nem láthatsz mindent a világból, de törekedj rá!

Csak a tudatodat akarom kinyitni, hogy lásd, a világ nem csak azokból áll, akiket ismersz, és akikkel eddig találkoztál, hanem lényegesen sokszínűbb. Rengeteg olyan vállalkozás van, aki jó könyvelőt keres, és aki hajlandó is megfizetni.

Mint egy ügyfelem, akinek régi könyvelője nem igazán értett az áfa visszaigénylés csínjához-bínjához, így 15 millió Ft áfája “ragadt” bent a NAVnál. Ajánlottam neki egy 3x drágább könyvelőt, aki viszont “visszavarázsolta” az áfáját, majd utána az ügyfél mondta nekem, hogy valójában ő volt eddig a legolcsóbb könyvelője!

  1. Szóval akkor az első lépés felmérned, kikalkulálnod, hogy mennyi az önköltségi árad, és készítened egy listát, amiben ott van, hogy melyik ügyfelednek mennyiért dolgozol, és pirossal jelölnöd, hogy kinek dolgozol önköltségi ár alatt.
  1. A második lépés elkezdeni árat emelni a piros ügyfeleknél! Hogyan? Először is nem egyszerre mindegyiknél, hanem a kockázatokat mérsékelve, mondjuk havonta 2-3-nál. Így haladva egyre jobban meg fogsz lepődni a reakciókon, és egyre bátrabb leszel. Mónus László ügyfelünk mesélte, hogy legnagyobb meglepetésére az egyik ügyfelének duplázta az árat és az ügyfél megköszönte neki, hogy nem rúgja ki és továbbra is hajlandó dolgozni vele! Több tréninget és webináriumot tartottunk a Cashbooknál, ahol ennek részleteiről beszéltünk, ahol pl. élőben Mónus Lászlónak segítettünk az ügyfélköre minőségi átalakításában és az árak „megfelelő” szintre növelésében.   
  1. Az új ügyfeleket már szigorúan csak önköltségi ár felett min. 30%-al vállalod el, vagy ha annyira jó szolgáltatást tudsz nyújtani, akkor drágábban!

Összefoglaló

Mindezek után már csak egy kérdés maradt hátra:

Hogyan szerezz olyan ügyfeleket, akik meg is fizetik a „megfelelő” árat, vagy akár még többet is?

Erről fogok írni a következő leckében…

Találatok ( db)